O fyzioterapii

Fyzioterapie léčí pohybový aparát. Poruchy pohybového aparátu můžeme rozdělit na tzv. strukturální a funkční.

Strukturální poruchy vznikají přítomností strukturálních změn tkání – kostí, chrupavek, vazů, svalů, šlach (úrazy, vrozené vady, opotřebení tkání) Tyto změny mohou mít více či méně vratné nebo i zcela nevratné. Tak jako tak s sebou nesou i bolest a změnu funkce.

Funkční poruchy jsou poruchy funkce jinak strukturálně nepoškozených tkání. Nejčastěji vznikají nevhodným pohybovým stereotypem v našem denním životě, v práci i při sportu. Naše tělo si často nevědomky postupně přetěžujeme. Učíme se nové pohybové stereotypy, které ale nejsou pro tělo přirozené a svaly se tak dostávají do vzájemného nerovnoměrného napětí (vzniká tzv. svalová dysbalance). Pohyb je pak celkově neekonomický, a to vede k rychlejšímu opotřebení kloubních plošek, k přetížení svalových úponů, částí svalu, dráždění nervů, bolesti…a tedy možnému vzniku poruch strukturálních.

I bolest sama o sobě (ať již akutní – vzniklá například úrazem, nebo chronická) dál vede ke změně našeho pohybového vzoru, který se postupně fixuje a stává se nám vlastním.

Stejně tak již zmíněný úraz a případná fixace kloubu, vzniklé svalové oslabení a omezený rozsah pohybu, mění náš pohyb a ovlivňuje nejen postiženou oblast, ale celé tělo.

Přestože jsou jakékoliv pohybové stereotypy (tedy i nevhodné) ze své podstaty automatické, cíleným tréninkem je lze přebudovat v nové, efektivnější, tělu přirozenější, a tím méně zatěžující.

Je proto důležité dbát na komplexní a důkladnou rehabilitaci pohybu po předchozím úraze, při opakující se bolesti, stejně tak i na prevenci bolestí z nevhodného každodenního i sportovního pohybu.

Cílem fyzioterapie je naučit se, jak své tělo vnímat, jak s ním zacházet a získat nad ním nadvládu.  Nestát se závislým na terapeutovi. Terapeut by měl být pro pacienta průvodcem na jeho cestě za sebeznáním.

Metoda DNS

Jedná se o komplexní diagnostický a terapeutický koncept. Celá metoda vychází z vývojové kineziologie – tedy z vývoje nervové soustavy v prvním roce našeho života, která je nám geneticky předurčená.

Více o metodě DNS ...

Spiraldynamik

Spiraldynamik® je terapeuticko pohybový koncept, který vychází z poznatků anatomie a biomechaniky člověka, z fyzikálních zákonů a vývoje pohybového aparátu v průběhu lidské evoluce.

Více o metodě Spiraldynamik ...

SM-Systém

Koncept je zaměřen na léčbu a regeneraci páteře. Pomáhá aktivovat spirální svalové řetězce procházející celým tělem a zajišťovat vyrovnané, vzpřímené postavení těla, a tedy souměrné zatížení obratlů a správnou velikost meziobratlových prostor.

Více o metodě SM-Systém ...

Metoda dle Roswithy Brunkow

Hlavním terapeutickým prvkem jsou vzpěrná cvičení, jejichž základem je správné nastavení zápěstí a kotníku. Správným nastavením aker a vzepřením se o ně, dochází k napřímení trupu a k cílené aktivaci diagonálních svalových řetězců.

Více o metodě Brunkow ...

Kinesiotaping

Jedná se o terapii pomocí pružných samolepících pásek aplikovaných na kůži.

Více o metodě Kinesiotaping ...