Metoda DNS

Tuto metodu uvedl do praxe prof. PaedDr. Pavel Kolář, Ph.D. (www.dns-cz.com). Jedná se o komplexní diagnostický a terapeutický koncept. Celá metoda vychází z vývojové kineziologie – tedy z vývoje nervové soustavy v prvním roce našeho života, která je nám geneticky předurčená.

Metodou DNS ve své podstatě neléčíme primárně pohybový aparát, ale jeho řídící centrum – mozek a jeho pohybové programy. Pokud ty jsou v pořádku, pak i naše tělo pracuje správně a bez přetěžování vedoucího ke vzniku předčasných degenerativních změn.

Každý z nás si vývojem centrální nervové soustavy prošel. Ale během života – vlivem práce, sportu, zraněními, se „učíme“ jiné stereotypy provádění pohybů, které však nejsou z dlouhodobého hlediska vhodné. Vznikají tak „funkční poruchy“. Metoda DNS přináší komplexní pohled na tuto problematiku a je velice účinná.

Cvičení zahrnuje několik poloh z vývoje lidské motoriky, jejichž opakováním dochází na subkortikální úrovni řízení pohybu k nové automatické aktivaci svalů v novém pohybovém vzoru. Pokud vývoj CNS proběhl v pořádku, jsou tyto pohybové vzory pro mozek známé. Cvičením DNS se tedy jen snažíme, aby se mozek „rozpomenul“.

Základním cílem je zlepšení segmentální stabilizace páteře. Zásadní je obnova správné funkce bránice jakožto primárního dechového a posturálního svalu. Základem je tzv. brániční dýchání a následná aktivaci bráničního lisu. Učíme se najít neutrální pozice jednotlivých segmentů těla a aktivujeme hluboké stabilizační svaly páteře (hssp). Nejprve ve statických polohách a poté i v dynamice. V DNS tedy pohybem léčíme pohyb.